Hasta Sorumlulukları

Anasayfa » Hasta Sorumlulukları

Hasta Sorumlulukları

1.Genel Sorumluluklar

Kişiler kendi sağlığına dikkat etmek için elinden geleni yapmalı ve sağlıklı bir yaşam için verilen tavsiyelere uymalıdır. Kişi uygunsa kan verebilir ya da organ bağışında bulunabilir. Basit durumlarda kişiler kendi bakımlarını yapmalıdır.

2.Sosyal Güvenlik Durumu

Hasta; sağlık, sosyal güvenlik ve kişisel bilgilerindeki değişiklikleri zamanında bildirmek durumundadır. Sağlık Çalışanlarını Bilgilendirme Hasta; yakınlarını, daha önce geçirdiği hastalıkları, yatarak herhangi bir tedavi görüp görmediğini eğer varsa halen ilaç kullandığı ilaçlar ve tüm sağlığı ile ilgili bilgileri tam ve eksiksiz vermelidir.

3.Hastane Kurallarına Uyma 

Hasta; başvurduğu sağlık kuruluşunun kural ve uygulamalarına uymalıdır. Hasta Sağlık Bakanlığı ve diğer sosyal güvenlik kurumlarınca belirlenen sevk zincirine uymalıdır. Hastanın; tedavi bakım ve rehabilitasyon süresince sağlık çalışanları ile işbirliği içinde olması beklenir. Hasta; randevulu hizmet veren bir sağlık tesisinden yararlanıyorsa randevunun tarih ve saatine uyması ve değişiklikleri ilgili yere bildirmesi gerekir. Hasta; hastane personelinin diğer hastaların ve ziyaretçilerin haklarına saygı göstermelidir. Hasta; hastane malzemelerine verdiği zaraları karşılamak zorundadır.

4.Tedavisi İle İlgili Önerilere Uyma

Hasta; tedavisi ve ilaçlarla ilgili tavsiyelere dikkatle dinlemeli ve anlayamadığı yerleri sormalıdır. Hastanın; tedavisi ile ilgili önerilere uyum sağlayamama durumu söz konusu ise bunu sağlık çalışanlarına bildirmesi gerekir. Hasta sağlık bakım ve taburculuk sonrası bakım planını beklendiği gibi doğru anlayıp anlamadığını belirtmesi gerekir. Hasta; uygulanacak tedaviyi reddetmesi ve ya önerilere uymamasından dolayı doğacak sonuçlardan kendisi sorumludur.

GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN BAŞVURU YOLLARIMIZ

Hasta iletişim birimi olarak; hastanemizden arzu ettiğiniz hizmeti almak ve sizlerin memnuniyetini sağlamak için;

  • Hastanemizden hizmet alan tüm hasta ve yakınlarının hastanemiz ile ilgili görüş ve düşünceleri alnır.
  • Bildirilen tüm görüşler, yöneticilerimiz tarafından değerlendirilir.
  • Değerlendirme sonrası alınan kararlar ve sonuçlar hakkında, hastamıza geri dönüş yapılır.

Hasta iletişim birimine görüş, öneri ve düşüncelerinizi bildirmek için;

Görüşlerinizi internet aracılığıyla web sayfamızdan bildirebileceğiniz gibi katlarda ve bekleme salonlarında bulunan anket ve ya görüş öneri formlarını doldurabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz takdirde Hasta İletişim Birimi Sorumlusu ile yüz yüze görüşme talep edebilir ya da telefon ile yapabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ ÖNEMSİYORUZ LÜTFEN BİZE BİLDİRİNİZ.

İletişim Formu

Siz de rahatsızlığınız ile ilgili hekimlerimizden bilgi almak için formu doldurunuz.